Yüce Mevlam hiçbir şeyi boşuna yaratmadığı gibi, tüm yarattıklarına birer anlam vermiştir. Çiçeği, mehtabı, semayı ve daha nice güzellikleri yaratmış ve öylesine güzel bir dünya var etmiş ki, biz kulları sadece bu güzelliklerin tadına vararak hayatımıza birer şekil vermişizdir. Yine, öylesine kullar var etmiştir ki,  tüm bu güzellikleri kendi iç dünyasında harmanlayıp bizleri duygusal bir yolculuğa çıkartarak manevi zenginlikleri doya doya yaşama şansına sahip olmuşuzdur.

Müzik; tabiatta var olan her şeyin çıkarttığı, belli belirsiz melodi tadındaki nameler. Birde, kendi ayrıcalığının farkına vararak yaşadığı tüm zenginliği notalara dökerek şarkıların doğmasına ve onlara hayat veren seslerin var olmasına sebep olan büyük ustalar…


Bazen düşünüyorum da, şarkılar olmasaydı hayatımız be kadar renksiz,muhabbetlerimiz ne kadar yavan olurdu diye. Gerçekten öyle değil midir ?  Hangimiz sıla hasretini, yuva sıcaklığının hüznünü veya ayrılık acısını müziğin ritİmeriyle avutmadık ki? Sevgiliye söyleyemediklerimizi müziğin o esrarlı namelerinde bulmadık mı?

İşte böylesi bir dost ve hayatını insanların hayatına bahşetmiş çok yüce bir isimdir Prof. Doktor Alâeddin Yavaşca.

Ama her şeyden önemlisi dostluğu ve bizlere kattığı sınırsız güzellikler ile hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Bu kitapta en sadık dostum ile müziğini en sevdiğim bestekarın usta kaleminden çıkmış ve başucumda her zaman muhafaza edeceğim bir eserin ön sözünde imzamın olması herhalde şahsıma bahşedilmiş en değerli hediye olacaktır. Bir Kilis’li ve her şeyden önemlisi doğup büyüdüğümüz o toprakların aşığı olarak bizler; büyük üstadın, atalarından miras aldığı şair ruhunu bir nakış inceliğinde işleyerek Yurdumuzun tüm insanlarına hediye etmesi, bizleri fazlasıyla mesut ve bahtiyar eylemiştir. Sayın Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın üretkenliğini, sadece musiki ve tıp alanında sınırlı kalmayıp; Kilis Vakfı’nın Onursal Başkanı kimliği ile Kilis’te binlerce gencin aydınlık geleceğine ışık tutacak Kilis Üniversitesinin inşaatından eğitime geçtiği güne kadar her anında bizlerle birlikte olmuş, değerli bilgilerini bizlerle paylaşmıştır ve bu paylaşım halen devam etmektedir.

Arkadaşım, dostum ve yaşamımdaki yeri her zaman çok ayrı olan müstesna bir isim, Sayın Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın gönül yolculuğunun şimdiki durağı bu web sitesi ile okuyuculara doyumsuz bir yaşamın en ince sırları sunulmaktadır.

Bu siteyle tadına doyulmaz muhabbetlerin nefesini hissetmekten daha güzel ne olabilir ki?

Saygılarımla ,
Kilis Vakfı Başkanı
Yaşar AKTÜRK
İstanbul